2144149764-justitia-2597016_640.jpg

Komu przysługuje nieodpłatna pomoc prawna

Życie produkuje rozmaite scenariusze. Niestety, zachodzi potrzeba skorzystania z konsultacji u prawnika, czy nawet wkroczenia na drogę sądową. Nikt raczej nie cieszy się z tej sytuacji, ale bywa, że sytuacja przymusza nas do radykalnych rozwiązań.

Nie bardzo wiadomo, jak sobie poradzić, gdy zdarzy się brak finansów na pomoc prawną. Powszechnie wiadomo, że te usługi bywają drogie, a dochodzenie racji na drodze prawnej może sporo kosztować. Od początku roku 2016 mamy do czynienia z pewną procedurą, przynosząc możliwość uzyskania konsultacji z adwokatem bez żadnych kosztów.

Gdzie można uzyskać poradę prawną?

Na odstawie dokumentu z 5 sierpnia 2015 r. gminy i powiaty udostępniły swoje lokale dla radców prawnych, adwokatów oraz w szczególnych przypadkach dla aplikantów adwokackich i radcowskich, którzy udzielą w nich konsultacji prawnych osobom spełniającym wymogi ustawy. Do dziś czeka na nas w kraju grubo ponad 1000 takich miejsc, co średnio daje dwa lokale na powiat. To nic trudnego – można wpisać w okno wyszukiwarki frazę adwokat Kraków i dostajemy pewne informacje na poszukiwany temat, możesz zajrzeć też tutaj.

Dla kogo bezpłatne porady prawne

Mała pensja nie stanowi wystarczającej okoliczności, by móc dostać się do bezpłatnego poradnictwa prawnego. Pierwszym warunkiem jest korzystanie w poprzednim roku kalendarzowym z jakiejś formy świadczenia socjalnego. W usługi prawne bez opłat zostali włączeni posiadacze karty dużej rodziny oraz weterani. Kolejnym typem spełnienia warunków będzie pomoc dotkniętym przez naturę – ofiarom klęsk żywiołowych czy katastrof cywilizacyjnych.

Wskazówki, które można uzyskać, dotyczą prawa spadkowego, ale bez spraw powiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (oprócz wątpliwości wynikłych z przygotowań do startu w biznesie), bez prawa dewizowego, prawa celnego, a także handlowego.

Co obejmuje taka porada?

Na początek otrzymasz rzetelną informację na temat aktualnego opisu sytuacji z prawnego punktu widzenia oraz uprawnień i obowiązków, jakie posiadasz. Jeśli sprawa jest na etapie wstępnym, prawnik jest zobowiązany pomóc ci w przygotowaniu pism procesowych. Ustawa o darmowym poradnictwie prawnym stwarza także możliwość zwolnienia od kosztów sądowych lub honorarium kancelarii.

To jest szalenie ważne – pomoc prawna jest możliwa tylko na etapie przedsądowym. Wystarczy, że spełniasz te kryteria i jesteś w podbramkowej sytuacji, by adwokat Kraków, Poznań czy Wrocław – udzielił ci rzetelnej porady, zwłaszcza gdy cię na nią nie stać.