Dresówka – co to za materiał?

Dresy wciąż cieszą się rosnącą popularnością. Sporej części z nas materia dresowa – czyli dresówka – wywołuje skojarzenia nie tylko ze sportem, ale także z codziennym odzieniem. Materiał ten zakłada się zarówno w luźnych stylizacjach, jak i przy eleganckich okazjach.

Czym wyróżnia się dresówka?

To prawdziwy wstęp do nieba dla projektantów i trendsetterów – dzianina dresowa jest niedroga, łatwa w produkcji i umożliwia stworzenie ogromnej liczby wzorów i barw. Szczególnie istotne wydaje się to, że odzież zrobiona z tego materiału okazuje się bardzo komfortowa i przewiewna. Nadaje się na materiał zarówno dla małoletnich, jak i dorosłych.

Dzianina dresowa jest stworzona z bawełny z dodatkiem syntetyków. Cechuje się elastycznością i znakomitą wentylacją. Tym samym ubranie z takiego materiału sprawdzi się w chłody i cieplejsze tygodnie. Dresówka bywa grubsza i cieńsza. Dzianinę tę dzieli się na dwa rodzaje: dzianinę dresową drapaną i niedrapaną, czyli pętelkową. Inne kategorie, stosowane do dresówki, to splot, gramatura i tajniki składu. Dzianina pętelkowa zwykle ma w składzie lycrę bądź elastan. Drapana natomiast posiada na metce poliester, który powoduje rozciągliwość i to w obie strony – dobre dresy nie mogą być zdeformowane po kilku praniach.

Dzianina dresowa drapana

Dresówka drapana to tkanina zwarta objętościowo, uginająca się w dotyku oraz o dużej gramaturze. Po lewej stronie posiada miękki i miły w dotyku mechaty włos. Produkuje się z niej cieplejsze wdzianka, dresy, czapki, szale oraz podpinki. Skład tej dzianiny to włókno bawełniane z dodatkiem poliestru lub elastanu. Zdarzają się też partie bez udziału włókien syntetycznych.

Dresówka pętelkowa

Jest to odzież – gładki z wierzchu, a z drugiej strony ma drobne pętelki. Dresówka niedrapana jest sympatyczna w kontakcie, niezawodna – może się przydać do rozmaitych rodzajów ubrań. Wykonuje się z niej rozmaite części garderoby – bluzy, spódnice, spodnie, sukienki, tuniki, czapki, kominy, odzież dla niemowląt oraz dzieci. Da się ją nabyć w opcji sprężystej, czyli z elastanem – oraz w wersji bez elastanu. Bez wsparcia syntetyków dzianina pętelkowa jest gruba i nie rozciąga się. To właśnie od kompozycji dodatków i gramatury zależy przekrój i stopień usztywnienia dresówki pętelkowej.